Historie - Německý lovecký teriér
Německý lovecký teriér - u nás se lépe ujal jeho kratší název jagdteriér - není původním plemenem, je to produkt záměrného křížení německých kynologů k němuž bylo použito foxteriéra, leaklend teriéra a jiných tmavě zbarvených teriérů. Tvůrci si pro svůj základ vybrali pracovně dobře osvědčeného foxteriéra s dominantní černou masou a hnědým pálením. Fena “Huntsmans Husse” a importovaný pes z Anglie “Eletric Whieerer” se stali v roce 1927 zakladateli tohoto plemene. Plemeno bylo uznáno v roce 1933.
Účelem vzniku tohoto nového plemene bylo dát myslivcům norníka s všestrannými loveckými vlastnostmi, který by byl tmavě zbarven, aby se vyhovělo rozšířené pověře, že bíle zbarvený pes zradí zvěř dříve než pes zbarvený tmavě.
Možno konstatovat, že tento úmysl se tvůrcům jagdteriéra podařil, a to zejména pokud jde o lovecké vlastnosti na které se kladl a dosud klade větší důraz. Proto v něm najde uspokojení ten myslivec, který nehledí na krásu, ale na výkon. Celé tajemství, proč se německý lovecký teriér za dobu své existence rozšířil do celého světa, spočívá v tom, že patří mezi malé všestranně použitelné plemeno.
Má jemný nos, je hlasitý na stopě, s mimořádnou chutí pracuje ve vodě, na zemi i pod zemí. Při dobrém výcviku je možné ho ovládat a má také praktické osrstění, které není náročné na jakékoliv úpravy.
Jagdteriér má výraz napjaté pozornosti, rozhodnosti a nebojácnosti. Také má vrozenou ostrost na škodnou zvěř. Je výborným norníkem, možno ho použít také jako barváře k dohledávání postřelené zvěře, našel uplatnění také při lovu na černou zvěř, ale osvědčil se i jako přinašeč drobné zvěře.
Je možné ho chovat i v bytě.
Měl by být 33 – 40 cm vysoký, obdélníkového rámce, černého zbarvení s tříslovým pálením a je možné ho také potkat v hnědém zbarvení.
První jedinci byli do naší republiky importováni počátkem padesátých let minulého století. Zápis prvního chovného jedince spolu se zápisem štěnat byl na plemené knize zaznamenám v roce 1955.
Toto plemeno se stalo velice oblíbené pro svoje všestranné využití, jak již bylo konstatováno, má to ale za následek také větší procento ztrát při výkonu práva myslivosti převážně při norování v přírodě.